Zastrzyk samodzielności

Zastrzyk samodzielności

Pojawienie się dziecka w przedszkolu jest ważnym przełomem w jego życiu. Po raz pierwszy tak naprawdę zostaje ono wyciągnięte spod kurateli swoich rodziców i tym samym staje się uczestnikiem nowych relacji społecznych, które do tej pory były poza jego zasięgiem. Przebywanie kilka godzin dziennie poza domem, w nowym otoczeniu i wśród osób wcześniej nie znanych jest ogromnym wyzwaniem.

Jedne dzieci znoszą to lepiej, inne gorzej i te różnice w reakcjach są całkowicie naturalne. Trzeba też podkreślić, że to bardzo korzystny układ dla dziecka. W momencie, gdy zostaje ono rzucone na głęboką, przedszkolną wodę, musi się w tych nowych realiach odnaleźć.

Oczywiście chwilami jest to bardzo trudne zadanie, ponieważ sytuacja jest świeża, środowisko nieznane. Czas pokazuje jednak, że w sposób spontaniczny młody człowiek zaczyna się zachowywać tak, jak trzeba. To socjalizacja, którą wszyscy mamy we krwi – potrzeba jedynie odpowiedniego bodźca, aby ów proces uruchomić.

Jest to ważne i nie można tego etapu lekceważyć. Relacje jakie dziecko nawiąże z koleżankami i kolegami będą miały różne poziomy. Z jednej strony będą to kontakty typowo społeczne, nici sympatii i dziecięcych przyjaźni.

W grę wchodzą również antagonizmy, ponieważ są one naturalnym elementem kontaktów międzyludzkich bez względu na przedział wiekowy, w jakim one zachodzą. Jest jeszcze kwestia wspólnej zabawy – doskonale integruje ona młode osoby i znakomicie pomaga w przełamaniu lodów. Właśnie z tych powodów obecność zabawek w przedszkolach jest tak ważna.